Powody do uprawy mchu tam, gdzie trawa nie przetrwa

Powody do uprawy mchu tam, gdzie trawa nie przetrwa

6 lipca, 2022 0 przez Kony

Czy mech to chwast czy roślina okrywowa? To zależy od twojej perspektywy. Na zacienionych, wilgotnych obszarach trawnika mech może sam wyskoczyć. Często można to zobaczyć w gołych miejscach lub między układarkami. A jeśli podoba Ci się wygląd mchu, możesz zachęcić do jego wzrostu na trawniku, jako obrzeża, a nawet ściany, aby uzyskać naturalny wygląd. Podczas gdy wiele osób woli bujny trawnik z trawy darniowej, istnieje kilka korzyści z uprawy mchu. Obrazy z mchu to alternatywa dla trawnika przed domem.

Korzyści z mchu

Mech rośnie nisko i tworzy gęstą matę na trawniku. Może zapewnić bujny, naturalny, zielony dywan, który może konkurować z każdą trawą darniową. I może przetrwać tam, gdzie trawa często nie może — a mianowicie w zacienionych miejscach. Tak więc, jeśli pozwolisz rosnąć mchowi, będziesz w stanie wypełnić nieestetyczne, nagie miejsca na trawniku.

Ponadto mech ma płytkie korzenie, więc nie wymaga kopania do sadzenia. I może łatwo rosnąć na zbitej glebie, a nawet na skałach, na których trawa prawdopodobnie nie byłaby w stanie przetrwać. Ponadto może tolerować szeroki zakres pH gleby , w tym gleby kwaśne. Na ogół nie wymaga też nawożenia .

Trawnik z mchu jest również niezwykle łatwy w utrzymaniu. Ponieważ roślina jest krótka, nie będziesz musiał jej kosić. Grabienie również nie wchodzi w rachubę, ponieważ może to całkowicie podnieść i usunąć roślinę z ziemi. Możesz szybko pracować z opadłymi liśćmi za pomocą dmuchawy do liści. I chociaż mech preferuje wilgotne środowisko, może tolerować suchą pogodę. Więc prawdopodobnie będziesz musiał podlewać tylko podczas długich okresów suszy. Poza tym dzika przyroda na ogół nie przeszkadza.

Jak uprawiać mech

Chociaż mech może rosnąć w częściowym słońcu, będzie miał mniejszą konkurencję z innymi roślinami, jeśli będzie uprawiany w cieniu. Zacznij więc od wybrania miejsca, które jest stale zacienione. Usuń wszelką trawę, chwasty i inne rośliny, które rosną w tym miejscu, aby mech miał największą szansę na zadomowienie się na tym terenie. Ponadto, jeśli masz glebę obojętną lub zasadową, użyj zakwaszacza gleby (który można znaleźć w większości centrów ogrodniczych), aby obniżyć pH gleby. Większość mchów rozwija się w kwaśnych warunkach poniżej pH gleby wynoszącego 5,5, ale pamiętaj, aby sprawdzić optymalne pH gleby dla konkretnego gatunku mchu.

Następnie rozłóż rośliny mchu na nagich miejscach, które oczyściłeś i przygotowałeś dla nich. W wielu centrach ogrodniczych można kupić mech zalecany dla danego klimatu. Lub, jeśli masz szczęście, że mech rośnie w innej części podwórka, wykop kilka, aby zasadzić je w gołych miejscach. Często jest to najlepsza metoda, ponieważ już wiesz, że mech polubi Twoje warunki glebowe. Jeśli na Twojej posesji nie rośnie naturalnie mech, porozmawiaj z sąsiadami, aby sprawdzić, czy mają coś do stracenia.

Upewnij się, że gleba w miejscu sadzenia jest stale wilgotna, gdy mech się utrwali. Do podlewania mchu najlepiej jest używać wody deszczowej, ponieważ woda z kranu często zawiera niepożądane minerały i inne substancje, które mogą szkodzić roślinie. W związku z tym przydatne może być ustawienie beczki na deszcz , jeśli jeszcze jej nie masz, jeśli planujesz sadzić mech. Ponadto regularnie usuwaj wszelkie opadłe liście z miejsca sadzenia. Podczas gdy mech lubi cień, pokrywające go liście mogą uniemożliwić mu dostęp do niezbędnego światła słonecznego. A ciężka mata liści może sprzyjać rozwojowi bakterii i grzybów.

Studio zieleni Plantika zaprasza do swojego sklepu.