serwis wentylacyjny

Dobra wentylacja jest ważna, zwłaszcza w dobrze ocieplonym domu!

Wentylacja, co to jest?

Dostarczenie świeżego powietrza z zewnątrz do pomieszczeń takich jak dom, szkoła czy biuro jest rozumiane jako wentylacja. Zanieczyszczone powietrze w pomieszczeniach jest zastępowane świeżym powietrzem z zewnątrz, co przyczynia się do utrzymania optymalnego klimatu w pomieszczeniach. Montaż klimatyzacji Wrocław jest idealnym wyborem. Gdy pomieszczenie nie jest dostatecznie doprowadzone do świeżego powietrza, może to mieć szkodliwy wpływ na zdrowie.

Dlaczego muszę wietrzyć dom?

Istnieje kilka powodów, dla których odpowiednia wentylacja jest ważna w domu:

 1. Usuwanie zanieczyszczonego powietrza
  Powietrze w pomieszczeniu szybko ulega zanieczyszczeniu, na przykład w wyniku gotowania lub sprzątania, które uwalnia szkodliwe substancje, ale także przez materiały w domu (tekstylia i meble), które tworzą cząsteczki kurzu w powietrzu. Przy odpowiedniej wentylacji cząsteczki kurzu w zanieczyszczonym powietrzu w pomieszczeniach są usuwane i zastępowane świeżym powietrzem.
 2. Zdrowy klimat w pomieszczeniu
  Gdy poziom CO2, wilgotność i temperatura nie spełniają wymaganych norm, powstaje niezdrowy klimat w pomieszczeniu. Niewystarczająca wentylacja może prowadzić do objawów, takich jak bóle głowy, ucisk w klatce piersiowej, zawroty głowy, senność, suchość w gardle, nosie i oczach. Dobre funkcjonowanie zaczyna się zatem od zdrowego klimatu w pomieszczeniu, w którym dobra wentylacja ma kluczowe znaczenie!
 3. Zapobieganie pleśni
  Kiedy w domu pozostaje dużo wilgoci z powodu brania prysznica, gotowania i prania, może rozwinąć się pleśń. Pleśnie te zaostrzają również alergie i problemy z oddychaniem. Przy odpowiedniej wentylacji wilgoć jest usuwana i zapobiega powstawaniu pleśni.
 4. Oszczędzaj energię
  Wentylacja może zaoszczędzić dużo energii! W dobrze ocieplonych domach najczęściej stosuje się system odzysku ciepła, który odzyskuje ciepło podczas wentylacji. Ponieważ powietrze zewnętrzne jest ogrzewane przez wentylację, do ogrzania domu potrzeba mniej energii. Ponadto świeże, suche powietrze nagrzewa się szybciej niż powietrze wilgotne, dlatego każdy dobrze wentylowany dom zużywa mniej energii.
 5. Izolacja = wentylacja
  Starsze domy są często wentylowane w naturalny sposób, na przykład przez kratki, szwy i pęknięcia. Ponieważ domy są coraz lepiej izolowane, ta naturalna forma wentylacji zanika. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na wentylację w dobrze ocieplonym domu.

Izolacja, co to jest?

Uszczelnienie lub zamknięcie czegoś jest uważane za izolację. W budownictwie często mówi się o izolacji termicznej. Zasada izolacji termicznej polega na regulowaniu przepływu energii cieplnej (ciepłego lub zimnego powietrza) między dwiema stronami konstrukcji. Temperatura w pomieszczeniu pozostaje bardziej stabilna, gdy dom jest odpowiednio izolowany, ponieważ ciepłe lub zimne powietrze nie może wchodzić ani wychodzić.

Po co ocieplać dom?

Ocieplenie domu to dobra inwestycja, która niesie ze sobą wiele korzyści:

 1. Obniżenie kosztów energii
  Oszczędności na kosztach energii to główny powód, dla którego ludzie izolują swoje domy. Ponieważ izolacja termiczna utrzymuje stałą temperaturę w pomieszczeniu, korzystanie z ogrzewania lub serwis klimatyzacji Wrocław jest rzadsze. Czy wiesz, że całkowita renowacja domu może z łatwością zaoszczędzić 30% rocznych rachunków za energię?
 2. Większy komfort mieszkania
  Oprócz oszczędności energii, stabilna temperatura w pomieszczeniu zapewnia ciepło zimą i chłód latem. Izolacja zwykle ma również działanie tłumiące dźwięk, zapobiegając przedostawaniu się hałasu z zewnątrz i odwrotnie. Oba mają pozytywny wpływ na komfort mieszkania.
 3. Zwiększ wartość swojego domu
  Ponieważ efektywność energetyczna staje się coraz ważniejsza w procesie decyzyjnym najemców i kupujących, dobrze ocieplony dom jest obecnie wart więcej na rynku mieszkaniowym. Izolacja domu może skutkować wyższą etykietą energetyczną, a tym samym mieć pozytywny wpływ na cenę wywoławczą.
 4. Skorzystaj z różnych premii
  Mając na uwadze zrównoważony rozwój, rząd chce zachęcać do ocieplania domów. To sprawia, że ​​jest to obecnie bardzo atrakcyjne finansowo! Dzieje się tak, ponieważ udostępniono różne dotacje na izolację.
 5. Zmniejsz swój ślad ekologiczny
  Oprócz zmniejszenia rachunków za energię i poprawy komfortu, izolacja zmniejsza również Twój ślad ekologiczny. Niższe zużycie energii zmniejsza również emisję CO2.

Jak przewietrzyć dom?

Wentylację domu można przeprowadzić na kilka sposobów. Zwykle rozróżnia się wentylację naturalną i mechaniczną. Wentylacja naturalna odbywa się poprzez kratki wentylacyjne, okna, drzwi i szczeliny. Starsze domy często nadal tego używają. Jednak naturalna wentylacja jest niewystarczająca, a także mniej komfortowa (zimne przeciągi i hałas z zewnątrz). Montaż wentylacji Wrocław zapewnia stały dopływ i usuwanie świeżego powietrza w domu. Nowo budowane domy standardowo wyposażone są w wentylację mechaniczną.

Dwa najpopularniejsze systemy wentylacji mechanicznej to:

 • System wentylacji C. W przypadku jednostki zanieczyszczone powietrze jest usuwane z pomieszczenia, podczas gdy czyste powietrze dostaje się do domu przez różne kratki i szczeliny, tworząc przepływ świeżego powietrza.

Jak ocieplić dom?

Ocieplenie domu można wykonać na kilka sposobów, ponieważ istnieje wiele materiałów izolacyjnych do wyboru i prawie każdą część domu można ocieplić. Powszechnie stosowanymi materiałami są wełna mineralna, wełna szklana, EPS i PIR. Różne pytania dotyczą środków izolacyjnych i materiałów, które zostaną wybrane. Na przykład, czy chcesz ocieplić podłogę swojego domu, czy wolisz ocieplić dach? Jaką wartość Rd chcesz osiągnąć? Czy izolacja akustyczna odgrywa ważną rolę? Twoje życzenia i budżet określą dokładnie, jak będzie wyglądać praca izolacyjna.

Wietrz wystarczająco, aby jak najlepiej wykorzystać dobrą izolację!

Wentylacja i izolacja mogą wydawać się pojęciami przeciwstawnymi, niemniej jednak ważne jest zapewnienie wystarczającej wentylacji w ocieplonych domach. Dzisiejsze domy są coraz lepiej izolowane. Izolacja jest instalowana szczelnie, aby uzyskać maksymalną wydajność izolacji. Zmniejsza to naturalną wentylację przez pęknięcia i szwy. Dlatego od lat 80-tych większość domów posiada system wentylacji mechanicznej.

Domy zbudowane wcześniej nie są „szczelne”, ponieważ często nadal mają szczeliny i szwy. Dzięki dociepleniu tych domów nadal są one szczelne. To zamienia je w pojemniki, że tak powiem, zapobiegając wydostawaniu się wilgoci z domu. W efekcie powstaje nadmierna wilgoć, która ma niekorzystne skutki zdrowotne. Świeże powietrze nie może już dostać się do tych domów. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę wentylację podczas izolacji.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz